NÉMET TÁBOR

Berlin, Bécs, Hamburg, München… Sokan rávágnák, hogy ezek egy divatház üzletei Európa szerte, de most nem erről van szó. Többek közt ezek azok a városok, ahol megfordultak a Kerék németül tanuló gimnazistái. És ezek csak a legnagyobb városok a repertoárról.

Idén szeptemberben újra, immáron harmadszorra Berlin a cél, ami egyben a német országismereti táborok sorában a jubileumi tízedik kirándulás. Salzkemmergut, ezen belül is Grünau/Felső-Ausztria nyitotta a sort 2005-ben. Kétszer jártunk azóta Berlinben, Potsdamban, kétszer Bécsben, a Lech völgyében, a Boden-tónál, Bregenzben, Konstanzban, Liechtensteinben, Vaduzban, Münchenben, Neuschwansteinban, Linderhofban, Salzburgban, Drezdában, Hamburgban, Lübeckben, Brémában, a Keleti- és Északi-tengernél, és hosszan lehetne még sorolni. Utaztunk repülővel, hajóval, busszal, lábbusszal, vonattal. Megjártuk a Zugspitzét és az Alpok több csúcsát is.

A 10 kiránduláson több mint 300 gyerek vett részt. Remek segítőtársaim voltak az utazások lebonyolításában, Balázs Ambrus, az iskolánk hajdani pszichológusa, Honti Juli tanárnő, Szabó László, Horváth Tamás és Kökény János tanárurak.

Próbáltam úgy összeállítani a táborok programját, hogy csupa ínyencség és különlegesség kerüljön terítékre. Németország és Ausztria természeti kincsei (Watt-tenger, az Alpok védett fenyvesei, Salzkammergut tavai, a berlini és a bécsi Zoo), épített öröksége (Potsdam – a Sanssoussi-kastély, a berlini fal- már ami maradt belőle…, Neuschwanstein, Linderhof, a bécsi Hof, Belvedere, Lübeck történelmi belvárosa, stb.), Európa legnagyobb galériái Bécsben, Berlinben, Münchenben; az adott környék kulináris sajátosságait kóstolhattuk (lübecki marcipán, bajor sör és kolbász, Lech-völgyi sajt…).

Egy ilyen – általában 6 napos – utazás több és maradandóbb élményt tud nyújtani, mint bármilyen tantermi, projektoros, PPT-s óra. Az oktatás egy olyan formája, amin a gyerekek – meglepő módon – maguktól és örömmel vesznek részt. Folytatása következik!

Pálinkás Mihály